Wśród zabiegów medycyny estetycznej największym zainteresowaniem cieszą się metody o działaniu odmładzającym i spowalniającym starzenie się skóry. Jednym ze sposobów umożliwiających poprawę jej wyglądu są egzosomy. Czym one są? Jak przebiega kuracja z ich zastosowaniem? Jakich efektów pacjenci mogą spodziewać się po skorzystaniu z takiego zabiegu?

Czym są egzosomy?

Egzosomy stosowane w zabiegach medycyny estetycznej to nanopęcherzyki, za których produkcję odpowiadają komórki macierzyste i mezenchymalne. Są źródłem wielu substancji aktywnych, które poprawiają stan i kondycję skóry, a także pozytywnie wpływają na jej wygląd. Mają właściwości odmładzające, a ich zastosowanie wiąże się z dostarczeniem skórze np. cytokiny, elastyny czy istotnych dla struktury i gęstości skóry białek.

 

Na popularność zastosowania w medycynie estetycznej wpływ ma ich wielkość. Każdy egzosom ma średnicę wynoszącą maksymalnie do 150 nanometrów. Są one zatem wielokrotnie mniejsze od standardowych komórek, dlatego też ich wchłanialność przez skórę i docieranie do głębszych tkanek są znacznie bardziej skuteczne i efektywne. Mogą między innymi przeniknąć przez błonę komórkową, dzięki czemu regenerują komórki od wewnątrz i wpływają tym samym na stan oraz kondycję tkanek skóry.

Zastosowanie egzosomów w terapii regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej

Iniekcja egzosomów musi zostać poprzedzona konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej. Rozmowa polega na wykluczeniu przeciwwskazań do przystąpienia do procedury i oszacowaniu przebiegu całego zabiegu. To również najlepszy moment na to, by rozwiać jakiekolwiek wątpliwości na temat omawianej procedury i określić, jakich efektów pacjent może oczekiwać.

 

Drugi krok to iniekcja preparatu wzbogaconego o egzosomy. W zależności od potrzeb, podanie podskórne tychże substancji może dotyczyć określonego obszaru skóry (twarz, szyja, dekolt, głowa). W zabiegu wykorzystuje się cienką igłę lub kaniulę. Procedura nie jest skomplikowana i zajmuje kilka minut. Warto jednak dodać, że najlepsze rezultaty są widoczne po wykonaniu serii zabiegów (ich potrzebną liczbę określi lekarz medycyny estetycznej).

Jakie są efekty iniekcji egzosomów?

Czego można spodziewać się po przystąpieniu do serii zabiegów z wykorzystaniem egzosomów? Kompleksowa terapia umożliwia odmłodzenie własnego wizerunku, co wiąże się z poprawą gęstości struktury skóry, jej napięciem i uelastycznieniem. U pacjentów obserwuje się rozjaśnienie przebarwień i bardziej jednolity koloryt cery. 

 

Wśród efektów wymienia się również poprawę nawilżenia skóry, dzięki czemu jest gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Jeśli na skórze występują trudno gojące się rany, egzosomy przyspieszają proces gojenia i jednocześnie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych blizn. Mowa tutaj o ranach pooperacyjnych.

 

Zabieg iniekcji egzosomów jest także stosowany w celu poprawy kondycji włosów, pobudzenia mikrokrążenia w skórze głowy i wzmocnienia mieszków włosowych. To ponadto metoda, którą wspomagająco stosuje się u osób borykających się z problemem postępującego łysienia.

Kiedy widoczne są rezultaty zabiegów?

Należy zaznaczyć, że efekty omawianej terapii nie są widoczne od razu. Zazwyczaj pierwsze rezultaty poprawy kondycji skóry stają się zauważalne po około 2-3 dniach. Mając jednak na uwadze procesy regeneracyjne i potrzebny na ich przeprowadzenie czas, finalny efekt terapii może być widoczny po 6-7 tygodniach.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podawania egzosomów w terapii leczenia łysienia. Poprawa gęstości włosów i ich wzmocnienie obserwuje się po około 3-4 miesiącach od zabiegu.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Zaletą iniekcji egzosomów jest długotrwałość utrzymywania się efektów po przeprowadzeniu tej procedury. W przypadku terapii nastawionej na odmłodzenie skóry jest to bowiem nawet 12 miesięcy. Jeśli chodzi o włosy, procedurę można powtórzyć dopiero po 8 miesiącach.

 

Jeśli jesteś zainteresowany terapią egzosomami, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.