Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to częsta przypadłość wśród kobiet po naturalnych porodach. Istnieją również inne przyczyny tej dolegliwości. Sprawdź, jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Poznaj skuteczne metody leczenia i sposoby zapobiegania inkontynencji.

Nietrzymanie moczu – źródła problemu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość krępująca i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Jest to mimowolne oddawanie moczu, którego skutkiem jest częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Wyróżnia się trzy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe, z nagłym parciem oraz z przepełnienia. Najczęściej występującym typem inkontynencji jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Objawy pojawiają się najczęściej podczas wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. w trakcie wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, skakania, śmiechu.

Istnieje szereg czynników, które mogą przyczynić się do nietrzymania moczu:

  • porody siłami natury,
  • operacje ginekologiczne,
  • menopauza,
  • starszy wiek,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • przewlekłe zaparcia,
  • częsty kaszel,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • choroby neurologiczne.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Pomocne w leczeniu nietrzymania moczu są zabiegi ginekologii estetycznej – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie. Dzięki zaawansowanej technologii, w jaką wyposażone zostały współczesne lasery medyczne, można w mało inwazyjny sposób rozwiązać problem niekontrolowanego wycieku moczu. Działanie lasera polega na wzmocnieniu powięzi wewnątrzmiedniczej, ściany pochwy i całego obszaru ujścia cewki moczowej.

Zabieg laserowy przeprowadza ginekolog. Procedura nie wymaga znieczulenia. Lekarz wprowadza do pochwy głowicę emitującą wiązkę lasera, skierowaną na takie obszary jak przedsionek, przednia ściana i ujście pęcherza moczowego. Rozpoczyna się precyzyjne frakcjonowanie tkanki, które prowadzi do jej obkurczenia. Laser wywołuje liczne mikrouszkodzenia w śluzówce pochwy, które mobilizują organizm do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, takich jak wytwarzanie kolagenu – białka odpowiedzialnego za sprężystość ścian pochwy.

Efektem laseroterapii jest obkurczenie pochwy i zmniejszenie lub całkowita likwidacja problemu nietrzymania moczu. Jednocześnie poprawie ulega jakość życia seksualnego pacjentki. Dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest jednak wykonanie serii zabiegów – ich liczbę i częstotliwość ustala ginekolog estetyczny. Poprawa sprawności okolic intymnych po laserowym leczeniu nietrzymania moczu odczuwalna jest już po 7-28 dniach po terapii.

Czy można zapobiec inkontynencji?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość zależna m.in. od stylu życia, a więc można jej w pewnym stopniu zapobiegać. Istotne jest przede wszystkim regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwłaszcza przez osoby, u których ryzyko wystąpienia inkontynencji w przyszłości jest wysokie, np. kobiety planujące ciążę. Ważne jest również zmniejszenie spożycia alkoholu i kofeiny oraz naparów ziołowych o działaniu moczopędnym. Zalecana jest również redukcja i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Wybór metody leczenia nietrzymania moczu zależy przede wszystkim od rodzaju i poziomu zaawansowania choroby. Jeśli laserowe leczenie nietrzymania moczu w połączeniu ze zmianą stylu życia, okazuje się niewystarczające, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej Kliniki Miracki.



Comments are closed.

anese-dev.com m.org zobacz więcej