Pamiątki z wakacji ? Oczywiście, że tak. Uwielbiamy je. Magnesy, pocztówki, pluszaki, breloki i wiele innych. Czy słyszałeś jednak kiedykolwiek o oku proroka? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się czym jest ta wspaniała pamiątka z wakacji.

Turecka (i nie tylko) pamiątka z wakacji

Z pewnością będąc na wakacjach w Turcji miałeś okazję nie raz spotkać oko proroka. Nazar Boncuk, bo tak brzmi jego oryginalna, turecka nazwa to nic innego jak wisiorek wykonany ze specjalnej, szklanej masy w kształcie oka. Możesz go również spotkać w Grecji, Iranie i Armenii, jednak i tak najbardziej jest kojarzony z Turcją. Okoliczna ludność wiesza go w drzwiach, oknach czy samochodach. Dlaczego? Bowiem oko proroka symbolizuje zazdrosne i zawistne spojrzenia innych osób, które mogłyby by wyrządzić szkodę lub przynieść nieszczęście. Lokalna ludność bardzo mocno wierzy w fakt, że wisiorek jest w stanie uchronić właściciela przed złą energią płynącą od innych osób. Oczywiście z wierzeniem tym wiąże się odpowiednia legenda o chłopcu z imieniem Nazar, od którego pamiątka ta wzięła nazwę.

Jednak wisior z okiem proroka będzie działał wyłącznie pod kilkoma względami. Jednym z nich jest nabycie go wyłącznie przez osobę o czystych intencjach. Nazar Boncuk musi być prezentem dla kogoś, nigdy nie zadziała on, gdy będzie kupiony samemu dla siebie. Według wierzenia symbolem działania oka proroka jest jego pęknięcie, oznacza to, że wisiorek wchłonął całą złą energię. W tym przypadku należy wymienić go na nowy. Zanim jednak oko zacznie działać wymaga aktywacji. Czynność ta polega na niczym innym jak zapaleniu ciemnoniebieskiej lub fioletowej świecy i położeniu przed nią wisiorka. Od tego momentu talizman powinien działać.

Czy w innych kulturach dozwolone jest noszenie oka proroka?

Choć w wielu innych kulturach i religiach mówi się o tym, że ktoś może spojrzeć na nas złym okiem to jednak używanie amuletów uznawane jest za niedozwolone. Preferowaną metodą jest raczej modlitwa lub odpust. Przez kościół talizmany są uznawane za znak szatana. Pamiętajmy jednak, że nie każda osoba musi podchodzić do tego tematu w sposób tak bardzo restrykcyjny, ponieważ wiara to bardzo indywidualna kwestia.

Bazary w Turcji, Grecji, Armenii i Iranie są przepełnione drobiazgami z okiem proroka. Możemy kupić bransoletki, breloki, duże wisiory i wiele innych drobiazgów. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Bez względu na to, czy ktoś jest zwolennikiem czy przeciwnikiem takich talizmanów to drobiazg z okiem proroka będzie dla niego wspaniałą pamiątką oraz wyrazem troski i sympatii.

Comments are closed.