Zaburzenia równowagi u dziecka pojawiają się dość często, zwłaszcza w jego początkowym etapie rozwoju. W momencie, gdy maluch uczy się utrzymywania poprawnej pozycji ciała, niezwykle ważne jest zapewnienie mu do tego odpowiednich warunków. Dowiedz się, jak pracować z dzieckiem, aby stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do nauki równowagi.
Upadki dziecka – co oznaczają i dlaczego się pojawiają?
Dziecko, które próbuje się rozwijać, wykształca prawidłowy ruch już na samym początku swojego istnienia. Wiąże się to nie tylko z próbą utrzymywania ciała w pozycji leżącej, ale także siedzącej i w późniejszym czasie chodzącej. Czasami dzieje się tak, iż maluch potrafi utrzymać równowagę, innym razem traci ją bez większego uzasadnienia. Jest to związane z próbą zachowania odpowiedniego środka ciężkości. Gdy ciało znajduje się w odpowiednim położeniu, czyli w obrębie płaszczyzny podparcia, człowiek jest w stanie utrzymać poprawną pozycję, a co za tym idzie – równowagę. W momencie, gdy środek ciężkości wyjdzie poza ten obręb, nie uruchamiają się poprawne mechanizmy obronne, co prowadzi do tego, że zostaje utracona równowaga ciała. U bardzo małych dzieci płaszczyzna podparcia jest dość duża. Umożliwia to mu utrzymywanie pozycji stojącej, nawet gdy nie jest w stanie za bardzo wiedzieć, jakie są jego możliwości. Z wiekiem ulega ona zmniejszeniu, co jest również związane z pojawianiem się problemów dotyczących równowagi.
Rozwój malucha to proces – warto o tym pamiętać
Wspieranie dziecka w trakcie jego rozwoju jest niezwykle ważne. Dobrze jest przyjmować pozycję zachęcającą, a nie zakazującą. Nie należy zbyt często zabraniać dziecku wstawania, a jedynie pomagać mu, biorąc pod uwagę jego chęci. W tym przypadku ze strony rodzica może pojawiać się frustracja. Dobrze jest jednak pamiętać, że rozwój dziecka, w tym nauka chodzenia czy utrzymania ciała w jednej pozycji, to proces.
Jak wygląda proces uczenia się równowagi?
Aby dziecko nauczyło się równowagi, musi ono poczuć się przede wszystkim bezpiecznie. Tylko wtedy, gdy wie, że ma przestrzeń do rozwoju, może rozpocząć odpowiedni proces, który obejmuje przede wszystkim:
- uzyskanie świadomości własnego ciała przez malucha,
- naukę stabilności,
- rozwinięcie prawidłowego napięcia mięśniowego w trakcie ruchu,
- naukę współpracy układu ruchowego z układem nerwowym,
- rozwój wzajemnego oddziaływania się systemów zmysłowych.
Można spotkać się również z tzw. reakcjami prostowania, które mają za zadanie przygotować dziecko do przyjmowania coraz to wyższych pozycji ciała. Wśród takich zachowań wymienia się przede wszystkim:
- obroty głową,
- obracanie się ciała w jednym kierunku,
- dążenie utrzymania głowy jako najwyższego punktu w ciele.
Pierwszym momentem, w którym można zauważyć reakcje równoważne, czyli takie, gdzie pojawia się utrzymanie prawidłowej pozycji ciała w pozycji stojącej u malucha, jest drugie półrocze jego życia. W trakcie rozwoju mogą jednak zdarzać się wspomniane na samym początku upadki. Wskazówki na temat tego, co robić, gdy mają one miejsce, tak aby nie zaburzyć prawidłowego rozwoju dziecka, można przeczytać na blogu MamaFizjoterapeuta.
Comments are closed.