Ból kolana może nam zniweczyć wiele planów. Jeśli jest umiarkowany, to na spacer jeszcze pójdziemy, jeśli jednak jest dokuczliwy, możemy zapomnieć o jakiejkolwiek aktywności. Niestety często sprawia nam problemy podczas wchodzenia po schodach i wtedy zaczynamy zastanawiać się, czy w tym przypadku pomogą maści, czy już czeka nas wizyta u lekarza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przeciążenie związane z uprawianym sportem lub nadwaga.

 

Co na bolące kolana?

 

W zależności od tego, czy ból kolan spowodowany jest przeciążeniem kolana, czy po prostu zaczął się stan zapalny, należy zacząć proces wspomagania kolan. Na rynku jest wiele różnego rodzaju preparatów do stosowania na ten rodzaj bólu. Możemy zastosować kompresy, a także wszelkiego rodzaju maści i suplementy w postaci tabletek lub proszków. Najbardziej popularne są jednak żele rozgrzewające oraz schładzające. W stanach zapalnych często jedynym ratunkiem będzie wizyta u ortopedy i w dalszej kolejności fizykoterapia. Warto jednak zrobić prześwietlenie kolana, aby mieć pewność, że nie jest to już zaawansowany stan zapalny.

 

Ból kolana co stosować?

 

Jeśli poczuliśmy ból w okolicy kolana, to na samym początku należy zrobić 2-dniowy kompres schładzający, a następnie 2-dniowy rozgrzewający. W następnym kroku można zastosować wszelkiego rodzaju żele oraz maści, a także suplementy, w skład których będzie wchodził kolagen lub glukozamina. W cięższych przypadkach będą potrzebne tabletki przeciwzapalne.

 

Ból z tyłu kolana jak leczyć?

 

Torbiel Bakera to główna przyczyna bólu z tyłu kolana. Najczęściej dotyka ona dorosłych w wieku 35-70 lat oraz dzieci w wieku  4-7 lat. Zdarzają się także przypadki tego schorzenia w konsekwencji boreliozy. Leczenie tego typu schorzenia może przebiegać na kilka sposobów. Najczęściej zalecana jest fizjoterapia, która ma wysoką skuteczność wyleczenia. Ponadto stosowane jest również nakłucie torbieli. W niektórych przypadkach będzie konieczne odciągnięcie płynu z cysty. Jeśli ból jest intensywny i schorzenie jest na zaawansowanym etapie, lekarz może zdecydować o wstrzyknięciu leku sterydowego. Niestety czasem wszelkie zabiegi nie dają rezultatu i konieczna będzie operacja, która może być jedynym ratunkiem dla bolącego kolana.

Comments are closed.