Jakość – to jeden z tych wyznaczników, który decyduje o tym czy konsument zdecyduje się na kupno czy też nie. Jeżeli produktowi daleko do jakości to nie ma szans na to, że cokolwiek uda się sprzedać. Nowoczesnymi wyznacznikami jakości są certyfikaty posiadane przez daną firmę. 

Certyfikat ISO 9001 dla różnych firm

Wśród takich certyfikatów kryje się ISO 9001, który oznacza nowoczesny system zarządzania jakością. Aby można było go zdobyć, potrzebny jest audyt ISO 9001, który poprzedza finalną certyfikację. Co o takim audycie wiedzieć trzeba? Oto najważniejsze informacje.

Otóż, dzieli się go na dwa etapy:

  • etap wstępny – jak sama nazwa mówi to wszystko to co dzieje się zaraz na samym początku. To właśnie wtedy audytor zapoznaje się z całą charakterystyką firmy, jak również niezbędną dokumentacją. Na tym właśnie etapie potrzebna jest również ocena działań, które będzie można podjąć, żeby certyfikat został wprowadzony. Na sam koniec tego etapu napisany zostaje specjalny raport. To właśnie w nim zostają wskazane obszary, które należy poprawić. Tak aby wszystko było zgodne z normami, jakie przewiduje certyfikat ISO 9001.
  • etap właściwy – to właśnie ten moment, kiedy do danego przedsiębiorstwa przybywa audytor, który ma ocenić czy poszczególne obszary są właściwie zgodne z obowiązującymi normami. Jest to właśnie ten okres, który trwa od jednego do czternastu dni. Wszystko bowiem zależne jest od tego z jak dużym przedsiębiorstwem ma się do czynienia. Z tego etapu przygotowywany jest kolejny raport. Zawarte są w nim spostrzeżenia czy poprzednie błędy zostały zlikwidowane czy też pojawiły się kolejne problemy. 

Czy otrzymam certyfikat ISO 9001?

To pytanie jakie często stawiane są przez firmy. Taki jest cel, jeżeli ktoś rozpoczyna audyt ISO 9001, oferowany chociażby przez DJB doradztwo. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie zawsze taki certyfikat się otrzyma. Jednostka certyfikująca może odmówić przyznania takiego certyfikatu, jeżeli widać ignorancję wszelkich przewidzianych norm. 

Kolejnym powodem jest cel, który przyświeca danej firmie. Jeżeli firma potrzebuje certyfikat tylko w celach komercyjnych, a nie po to, aby móc doskonalić swoje działania, to może spodziewać się odmowy. Tak, zyski są ważne, ale w tym momencie należy wskazać na inne, ważne aspekty. Chodzi tu o to, aby przedsiębiorstwo w swoich dążeniach chciało być na co dzień lepsze, dając tym samym konsumentom produkty/usługi zdecydowanie lepsze. 

 

Comments are closed.