Chcesz wreszcie zrealizować swoje marzenie i przesiąść się z samochodu na motor? Zanim poczujesz wiatr we włosach i nieskrępowaną wolność, jaką daje jazda na jednośladzie, musisz zdać egzamin. Z myślą o wszystkich fanach motorów sprawdziliśmy, na jakie koszty należy się przygotować. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Sprawdź!

Podpowiadamy, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Na koszty prawa jazdy kategorii A składają się trzy główne czynniki: cena kursu, koszt przystąpienia do egzaminu oraz wyrobienie dokumentów. Zatem ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe, przede wszystkim ze względu na duże zróżnicowanie cen kursów. Szkoły jazdy oferują kursy na różne typy jednośladów. Wyróżniamy kategorię AM, A1, A2 oraz A. Najwięcej zapłacimy za najwyższą kategorię (A). Osoba mająca prawo jazdy kategorii A zyskuje prawo do kierowania wszystkimi typami motocykli, skuterami, motorowerami i czterokołowcami lekkimi. O uprawnienia mogą starać się wszystkie osoby, które ukończyły 24. roku życia lub od co najmniej dwóch lat mają prawo jazdy kategorii A2.

Kursanci standardowo przechodzą kurs składający się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych i 20 godzin zegarowych zajęć praktycznych (na placu manewrowym i miejskich ulicach). Za kurs składający się z etapu teoretycznego i praktycznego zapłacimy 1800-2900 złotych.

Egzamin

Aby otrzymać prawo do poruszania się motocyklem po drogach, należy zdać państwowy egzamin. W odróżnieniu od cen kursów, cennik WORD-u jest stały. Za część praktyczną zapłacimy 180 zł, natomiast teoretyczną – 30 zł.  Oplata za wydanie dokumentu wynosi 100,50 zł.

 

Comments are closed.