Kupno motocykla, podobnie jak samochodu, oznacza konieczność dopełnienia kilku formalności. Na liście „spraw do załatwienia” musi znaleźć się wizyta w urzędzie komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu, opłacenie podatku w urzędzie skarbowym oraz kupno polisy. Jakie ubezpieczenie motocykla musisz, a jakie możesz wykupić? Kiedy należy to zrobić? Sprawdź!

OC – obowiązkowe ubezpieczenie motocykla

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu każdy właściciel motocykla musi wykupić polisę OC – jedyną obowiązkową polisę komunikacyjną. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każda osoba pokrzywdzona w kolizji czy wypadku może otrzymać pieniądze na pokrycie szkody materialnej albo osobowej. Ubezpieczenie motocykla obowiązuje przez 12 miesięcy. Oznacza to, że składka musi być opłacana również poza sezonem, kiedy pojazd nie jest używany.

Wysokość składki za OC nie jest stała. Ubezpieczyciel wylicza ją indywidualnie dla każdego klienta na podstawie wielu zmiennych. Do najważniejszych z nich zaliczamy: wiek i doświadczenie kierowcy, model i markę pojazdu, rok jego produkcji, przebieg, moc.

Przerwanie ciągłości polisy

W większości przypadków po roku polisa przedłuża się automatycznie. Składka wyliczana jest ponownie i należy uregulować ją w określonym terminie. Możesz również wypowiedzieć umowę i znaleźć inną, korzystniejszą opcję. Bezwzględnie pamiętaj o zachowaniu ciągłości ochrony. Jej przerwanie będzie miało poważne konsekwencje finansowe.

Dodatkowa ochrona

Chcesz czuć się pewnie niezależnie od okoliczności? W takim razie poszerz podstawowe ubezpieczenie o dodatkowe polisy – AC, assistance oraz NNW.

Comments are closed.