Kupno swojego pierwszego samochodu jest ekscytującym wydarzeniem. Warto pamiętać, że użytkowanie samochodu możliwe jest dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności – zarejestrowaniu pojazdu, opłaceniu podatku oraz podpisaniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Co każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę powinna wiedzieć o polisie komunikacyjnej? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź nasze rady!

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – co musisz wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany skuter stojący w garażu) musi być objęty polisą OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie samochodu obowiązuje przez rok. Pierwszą umowę należy podpisać z towarzystwem najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Jeśli nie wywiążesz się ze swojego obowiązku, czekają Cię poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. UFG zajmuje się weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów i nakładaniem na ich właścicieli kar. W tym roku kary za brak OC kształtują się następująco:

  • 1-3 dni jazdy bez OC: 1200 zł;
  • 4-14 dni: 3010 zł;
  • powyżej 14 dni: 6020 zł.

Jak możesz zaoszczędzić?

Dla młodych, niedoświadczonych kierowców opłacenie składki jest niemałym wydatkiem. Koszty ubezpieczenia obniżają się z każdym rokiem bezszkodowej jazdy. Z tego powodu większość osób decyduje się na ustanowienie współwłasności z innym, bardziej doświadczonym kierowcą (przeważnie członkiem rodziny). W takim przypadku w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „właściciel” widnieją dwa nazwiska, a koszty zakupu polisy są znacznie mniejsze.

 

 

 

 

Comments are closed.