Polski rynek praca pozostawia wiele do życzenia – jest to jeden z powodów dla których coraz większa ilość osób decyduje się na emigrację zarobkową. Jeszcze do niedawna wyjazdy zarobkowe wiązały się jedynie z pracą sezonową. Dzisiaj widać jak na dłoni, że Polacy chętnie przyjmują pracę na pełen etat w zagranicznych przedsiębiorstwach… i chwalą sobie warunki i jakość pracy!

Dlaczego decydujemy się na emigrację zarobkową?

Nie ma wątpliwości, że praca za granicą to przede wszystkim znacznie wyższe zarobki. Okazuje się, że analogicznie na danym stanowisku możemy uzyskać dwukrotność czy nawet trzykrotność polskich zarobków. Oczywiście warto mieć na uwadze również znacznie wyższe koszty życia za granicą, jednak dla wielu to wystarczający powód do tego, aby zdecydować o emigracji. 

Co proponują zagraniczne przedsiębiorstwa? Poza wyższymi zarobkami Polacy wspominają o możliwości uczestniczenia w licznych kursach czy szkoleniach. Podkreślają oni, że dla zagranicznych pracodawców szkolenia takie to nie tylko inwestycja w pracownika, ale również w samą firmę. W Polsce na bezpłatne szkolenia liczyć mogą jedynie pracownicy korporacji. Osobną kwestią jest również pomoc zagranicznym pracownikom w zaaklimatyzowaniu się. Wiele firm proponuje możliwość wynajmu mieszkania służbowego do czasu, aż pracownik przysłowiowo nie stanie na nogach i będzie mógł wynająć coś samodzielnie. 

O czym pamiętać decydując się na pracę poza granicami kraju?

Podstawą są tu podatki i oczywiście rozliczenie się z lokalnym fiskusem. Najczęściej wybieranym kierunkiem są Niemcy – rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest konieczne, kiedy pragniemy uzyskać zwrot podatku z Niemiec. Wtedy poza samym rozliczeniem powinniśmy również złożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli nie chcemy wnioskować o zwrot a dochód osiągnęliśmy jedynie na terenie Niemiec wystarczy rozliczyć się z niemieckim urzędem. 

Comments are closed.