Sztyblety, trzewiki, oficerki jeździeckie – trzy nazwy na określenie jednego rodzaju obuwia. Wszystkie osoby, które mają do czynienia z jazdą konną doskonale wiedzą, że takie buty są koniecznością. Co należy wiedzieć jeszcze o takich trzewikach do jazdy konnej?

Oficerki jeździeckie – odpowiedni rozmiar buta

Oficerki jeździeckie nie są butami w których na co dzień biegamy do sklepu po bułki na śniadanie. Używane tylko do jazdy konnej muszą zostać wybrane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim liczy się ich rozmiar. Uwaga! Sztybletów nie wybieramy w taki sam sposób, jak butów codziennych. Aby określić dobry rozmiar obuwia do jazdy konnej należy określić wysokość buta i obwód łydki. Rozmiar stopy odgrywa nieco mniejszą rolę w takich przypadkach. Co więcej, można zdecydować się nawet na obuwie, które jest o jeden rozmiar większe od tradycyjnego obuwia na co dzień.

Tylna wysokość butów do jazdy konnej 

Specjaliści zalecają, aby szczególną uwagę przywiązać do tylnej wysokości buta. Dlaczego? Aby podczas jazdy odczuwać wygodę i komfort. Oficerki jeździeckie muszą być mierzone na spodnie przeznaczone do jazdy konnej, jak również na skarpety. Jeżeli tak nie będziemy postępować, to możemy być pewni tego, że sztyblety zostaną dobrane w nieprawidłowy sposób. W następnej kolejności siadamy, a najlepiej stajemy lekko zginając nogi. Aby prawidłowo ocenić tylną wysokość buta, należy zmierzyć długość od podłoża do zgięcia nogi. Tylko dzięki temu uda nam się prawidłowo dobrać buty do jazdy konnej dla siebie. 

Comments are closed.