Ogrodowa rewolucja dotarła już do Polski. Co rusz można zobaczyć ucharakteryzowane w stylu japońskim ogrody, których stylistyka oparta jest na… rodzimych drzewkach. Tak, chodzi tu przecież o niwaki, czyli oryginalnie stylizowane, japońskie drzewkach ogrodowe.

Skąd się to bierze?

Od razu trzeba zaznaczyć, że drzewka te nie są typowymi, japońskimi gatunkami drzew. Wręcz przeciwnie – są to często rośliny rosnące w Polsce, aczkolwiek zaaranżowane w typowy, dalekowschodni sposób. Sprowadzanie japońskich odmian roślin do Polski byłoby bowiem nie tylko kosztowne, ale też wiązałoby się z dużym prawdopodobieństwem ich wymarcia, np. w trakcie mroźnej zimy.

„Japońskie” drzewa ogrodowe, które można spotkać w Polsce, to najczęściej różne gatunki iglaste. Najlepiej do takich zadań sprawdza się sosna lub modrzew, gdyż drzewa te nie tylko mają swoją oryginalną urodę, ale też – zwłaszcza w przypadku sosny – posiadają dość zniszczoną, specyficzną korę, która doskonale nadaje się do tego typu dekoracji.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wybierając rodzime drzewa pod niwaki, polski ogrodnik powinien zwrócić uwagę na gatunki przyrastające w sposób w miarę powolny. Dzięki temu ich specyficzny kształt utrzyma się przez dłuższy czas. Nacinać ich gałązki należy wówczas, gdy sadzonki mają kilka lat. Dzięki temu ich szybki wzrost przypadnie na porę, gdy będą one najszybciej wzrastać.

Przycinanie powinno mieć miejsce wówczas, gdy rośliny wychodzą z zimowej stagnacji. Zaleca się, aby czynność tą wykonywać zwykle w marcu lub kwietniu. Gałązki można również przycinać w okresie letnim, to jest w czerwcu lub lipcu. Należy jednak pamiętać, że wtedy przycina się wyłącznie drobne fragmenty odrostów, by pozostałe igliwie mogło uzyskać określone kształty.

A co z zimą?

Zaletą „polskich niwaków” jest m.in. to, że doskonale znoszą one oddziaływanie mrozu i śniegu. Oznacza to, że nie trzeba ich jakoś specjalnie zabezpieczać przed niegościnnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli jednak tak uformowane drzewko jest gatunkiem egzotycznym, warto zadbać o jego dodatkową ochronę przed zimnem i śniegiem. Dzięki temu będzie się ono ładnie prezentować nawet zimą!

Podsumowując, niwaki rodem z Polski to prawdziwy hit ostatnich lat. Nie dość, że prezentują się one wyjątkowo, to jeszcze wyróżniają się oryginalnym kształtem i zaskakującą formą. Może więc warto zastanowić się nad wdrożeniem takiego rozwiązania do ogrodu? Na samym początku jego integralnym elementem mogą być dużo mniejsze drzewka bonsai, do których z biegiem czasu dołoży się większe drzewka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.